Cleopatra
Povestea fascinantă a ultimei regine a Egiptului
de Stacy Schiff
Editura ALL
Data apariției: 2013
Titlul original: Cleopatra: A Life
Traducere: Lavinia Vasile
Număr de pagini: 344
Cleopatra este o figură istorică legendară universală. Pentru unii o eroină feministă, prin puterea pe care a cucerit-o cu propriile abilități, într-o lume a bărbaților; pentru alții, simbolul femeii fatale, al tentației sexuale și al seducției folosite drept armă politică; pentru toți, cea mai celebră femeie a lumii antice și chiar cea mai cunoscută regină a tuturor epocilor.
Scriitoarea Stacy Schiff ne oferă sub titlul Cleopatra: A Life, tradusă la noi de Editura All : Cleopatra – Povestea fascinantă a ultimei regine a Egiptului, o biografie completă, foarte bine documentată și bazată pe toate datele privitoare la viața ei care s-au păstrat, originale sau reproduse, până în zilele noastre.
Autoarea nu este ceea ce am putea numi oficial un istoric din mediul academic, dar talentul ei pentru compunerea de biografii a fost răsplătit cu prestigiosul premiu Pulitzer și Premiul pentru Literatură al Academiei Americane de Artă. A mai scris despre Antoine de Saint-Exupéry, Véra Nabokov și Benjamin Franklin, sau despre straniul caz al vrăjitoarelor din Salem.
Stilul ei narativ este unul plăcut, cursiv, vibrant, comparativ, monden, ca de bârfă intelectuală complice. Într-atât de destins, încât reproduce vorbele de duh ale timpului lansate pe seama marilor personalități sau remarci amuzante critice. Pentru prima oară am citit undeva că mărețul cuceritor (și la propriu și la figurat) Iulius Cezar – era numit de hâtrii contemporani: “Bărbatul tuturor femeilor și femeia tuturor bărbaților” sau că Herodot cataloga Egiptul ca “Țara în care femeile urinează stând în picioare”, din cauza libertăților prea mari pe care acestea și le permiteau în comparație cu cele ale femeilor din alte locuri.
Datorită familiarității cu epoca a autoarei și a exactității reconstrucției istorice, suntem transpuși complet în atmosfera fastuoasă a Antichității, printre intrigi de Curte, bătălii și amoruri pasionale, între protagoniști iluștri ale căror fapte le cunoaștem toți măcar parțial, fără însă a-i fi putut observa niciodată, parcă, de-atât de aproape.

Prin această carte, Stacy Schiff a dorit să reevalueze genul de faimă la care a ajuns Cleopatra, controversata vedetă a lumii antice, să o dezbrace de toate stereotipurile fabuloase, de multe ori false, cu care a fost înveșmântată de-a lungul secolelor, să-i reconstruiască adevărata identitate, de dincolo de iconografia milenară ce a etichetatat-o drept suverana ambițioasă și fără scrupule sau amanta insațiabilă capabilă să manipuleze prin dependență pasională, chiar și cei mai puternici bărbați ai vremii.
Pas cu pas, urmărindu-i destinul încă din copilărie, ni se dezvăluie argumentat și documentat o femeie extraordinar de cultă pentru epoca sa, crescută în umbra Bibliotecii din Alexandria și educată să devină moștenitoare a regatului în aceeași măsură ca frații ei, perspicace, bună oratoare și poliglotă, dotată cu o mare inteligență și capacitate de reacție politică, cu certe calități de tactician, învățând mereu rapid din greșelile ei sau ale altora.

Cleopatra a VII-a a condus Egiptul timp de douăzeci și doi de ani. Considerată încă din copilărie reîncarnarea zeiței Isis, regină la optsprezece ani, celebritate curând după aceea, ea a făcut obiectul speculațiilor și al bârfelor, fiind privită ca o adevărată legendă încă din timpul vieții. La apogeul puterii sale a controlat realmente tot țărmul estic al Mediteranei, vremelnic ținând în mâini chiar soarta întregii lumi occidentale.
Și-a pierdut prima oară regatul în adolescență, l-a recâștigat prin agerimea minții și oportunism, aproape că l-a scăpat din nou printre degete, a clădit un imperiu și într-un final a pierdut totul. Evenimentele acestea dramatice, de mari proporții și cu urmări dezastruoase ajung să-i consolideze mitul, iar sfârșitul ei îl încununează, fiindcă a fost deopotrivă surprinzător și senzațional.
Am și eu impresia, asemeni autoarei, că nu este destul de clară perceperea rasială a celebrei regine a Egiptului în conștiința colectivă. Cleopatra nu era egipteancă, nu avea pielea de culoarea afro-asiatică a zonei. Faraonii din timpul ei erau din Dinastia Ptolemeică, practic nobili macedoneeni de cultură greacă din armata cuceritoare a marelui Alexandru Macedon, care au rămas stăpâni peste acest teritoriu în urmă cu aproape trei secole, după moartea genialului strateg invadator.
Întemeietorul Dinastiei era un fost general al lui Macedon (diadoh), care în anul 323 î.d.C. a fost numit satrap al Egiptului, iar în 305 î.d.C. s-a autointitulat urmaș al faraonilor sub numele de Ptolemeu I. Egiptenii au acceptat succesiunea ptolemeică și domnia dinastei lor sub prestigiul faraonic a durat până în anul 30 î.d.C., când a avut loc cucerirea romană.
Așadar, frumusețea Cleopatrei era europoidă, cu particularități mediteraneene. Este probabil, crede Stacy Schiff, să fi avut pielea de culoarea mierii, și după profilul de pe monede, nasul acela acvilin atât de răspândit la greci, încât exista și un cuvânt special care să-l definească. Remarcile scrise păstrate ale celor care au cunoscut-o nu vorbesc despre o frumusețe răvășitoare în adevăratul sens al expresiei, ci mai degrabă de o personalitate charismatică și o prezență tonică prin care reușea să fascineze pe oricine.

Credibile extrapolările scriitoarei, care zburdă de la materiile ce e posibil să-i fi fost predate în copilărie Cleopatrei, având în vedere preferința tatălui său pentru ea ca urmașă la tron, până la genul de material în care se ascundea când a fost trecută prin încercuirea armată pentru a ajunge la Cezar, pe umărul unui complice – se pare că era un sac tipic în care se cărau de obicei greutăți mai mari, nu un covor, astfel încât am avea așa și un indiciu despre înălțimea ei.
E remarcabil cât de viu au fost reconstituite frescele foarte diverse care oglindesc diferitele societăți ale timpului… Curtea Ptolomeilor, mustind de intrigi, lupte pentru putere și crime inter-familiale, cu obsesia noilor faraoni pentru a păstra puritatea sângelui dusă până la extrem prin căsătoriile incestuoase… Egiptul ca dar roditor și multicolor al Nilului… Alexandria, capitala lui înfloritoare cultural și comercial… Roma măcinată de războaie civile, dar păstrându-și cu încăpățânare tradițiile și principiile, atentă la reacția publică și mândrindu-se cu modernitatea sa, deși femeile ei, chiar și cele nobile, aveau mai puține drepturi decât cele din Alexandria… Armata romană, cu un climat social propriu, unde importante erau organizarea, disciplina și onoarea. Dar care atât de ușor putea fi coruptă în masă de splendorile exotice și abundența generalizată a Alexandriei.

Firele epice incandescente provin din cele două legături romantice vestite ale Cleopatrei, relația sa cu Iulius Cezar și iubirea pentru Marc Antoniu, dar și din teribila înfruntare finală cu Octavian Augustus. Modalitatea magistrală în care sunt descrise făcând diferența față de alte lucrări istorice sau literare cu același subiect, aici îmbinându-se acuratețea unora cu imaginația în a completa spațiile goale a celorlalte.
O carte pe care o vor aprecia și acei cititori care caută adevărul istoric într-o biografie a Cleopatrei și cei care își doresc ca povestea ei să fie narată atrăgător, ca într-un roman captivant , cu personajele analizate psihologic perfect.

Cartea Cleopatra – Povestea fascinantă a ultimei regine a Egiptului poate fi comandată pe site-ul Editurii All.

Cleopatra m-a fascinat dintotdeauna. Multumesc Marius pentru recomandare si pentru recenzia aceasta deosebita😊😊😊!
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Merci, Nicole! 🙂 Istoria produce uneori povesti adevarate mai spectaculoase decat orice scenarii beletristice sau cinematografice imaginate. 🙂
ApreciazăApreciat de 1 persoană
😊😊😊
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Îți mulțumesc pentru recomandare! Recenzia? Minunată!!
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Multumesc, Anca! 🙂 E genul de carte tare bine echilibrat intre romanul istoric si eseul documentar, in asa fel incat sa nu sune prea didactic nicio clipa, dar sa ai siguranta ca parcurgi numai lucruri dovedite istoric, la fiecare fraza a celebrei povesti a renumitei protagoniste. 🙂
ApreciazăApreciază
Astea sunt cele mai frumoase. Pe mine mă țin atenta la poveste fara sa mă obosească.
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Cand eram mica citeam tot ce gaseam despre Cleopatra. Vreau si eu biografia asta. Multumesc pentru recomandare, Marius !
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Cu drag, Vero, si cu atat mai bucuros ca semnalizarea mea literaro-istorica a ajuns la cititori pasionati de destinul fascinantei regine! 🙂
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Cleopatra, un subiect ce nu pare sa se epuizeze niciodata. O carte perfecta pentru iubitorii de istorie!
ApreciazăApreciat de 1 persoană
O, da! 🙂 Eu aveam impresia ca stiu foarte multe despre ea, din diferite filme sau romane, dar citind cartea asta, realizam cat de multa informatie suplimentara interesanta si bine documentata a mai ajuns inca pana la noi, despre evenimentele in care a fost implicata. 🙂
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Felicitări pentru recenzia minunată! Sunt o iubitoare a Cleopatrei și a istoriei Egiptului Antic. Nu știam acest roman, fapt pentru care îți mulțumesc, Marius, pentru recomandare!
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Multumesc mult, Oana! 🙂 Cu atat mai emotionanta aprecierea, venind de la cineva pasionat de acea perioada istorica. 🙂
ApreciazăApreciază
Cleopatra a fost, intr-adevar, o personalitate de seama a lumii antice. Am citit cateva carti in care aparea ca protagonista conjuncturala alaturi de Caesar sau Marcus Antonius si chiar as vrea sa citesc aceasta carte dedicata exclusiv marii regine a Egiptului de dinastie greaca, asa cum ai mentionat. Multumesc pentru recomandarea foarte buna!
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Cu drag, Ana! 🙂 E scrisa tare bine. Parca vezi un episod din serialulul Rome. 🙂
ApreciazăApreciat de 1 persoană
O personalitate fascinantă și o recomandare bine venită.
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Da, s-au facut filme, s-a scris atata beletristica avand-o drept personaj… si tot gasesti o multime de informatii nestiute, super-interesante, intr-un studiu istoric al vietii ei. 🙂
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Da, pare o sursă inepuizabilă :).
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Cat de bine suna recenzia ta! Cred ca mi-ar placea si mie sa citesc aceasta carte.
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Multumesc, Eva! 🙂 Sunt sigur ca o sa-ti placa la fel de mult. 🙂 Editura All are multe titluri de referinta, in colectiile de istorie si de romane istorice. 🙂
ApreciazăApreciat de 1 persoană
In general, editura All are carti bune. Adica mie, cel putin, mi-a placut ce am citit publicat la ei.
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Sună delicios și educativ :)!
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Perfecta rezumare! 😀
ApreciazăApreciază
Promițătoare carte, foarte bună recenzia. Eu am citit că Cleopatra a fost măritată cu fratele ei mai mic , Ptolemeu al XIII-lea, desemnați amândoi la tron, prin testamentul tatălui lor.
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Multumesc! 🙂 Da, era o practica, aproape tricentenara deja, casatoria incestuoasa in sanul Dinastiei Ptolemeice – pentru pastrarea puritatii sangelui. In prima etapa a domniei comune, Cleopatra s-a impus ca decidenta principala, dar apoi fratele ei sprijinit de trei consilieri influenti a reusit sa o alunge in afara Alexandriei si doar la sosirea trupelor romane a putut sa reintre in joc. Atunci a fost si celebra poveste cu covorul/sacul in care a fost infasurata. Trupele lui Cezar erau intr-un palat fortificat inconjurat de armata egipteana leala fratelui sau. Dar ea a tinut sa i se infatiseze cu orice risc. Ceea ce i-a si adus intr-un final tronul. Fratele si consilierii lui au fost toti omorati… O familie foarte iubitoare, cea a urmasilor generalului macedoneean Ptolemeu – devenit Faraon.
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Există foarte multe mituri despre Cleopatra, însă această carte – așa cum ai descris-o – oferă informații reale, elocvente și susținute.
Felicitări pentru o recenzie echilibrată, de top!
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Merci, Rodica! 🙂 Cand adevarul istoric bate mitul in spectaculozitate, ar fi si pacat sa nu savuram povestea reala. 😀
ApreciazăApreciază
Iată o biografie care continuă să mă fascineze, iar prezentarea ta e excelentă.
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Multumesc! 🙂 E impresionant ca fascinatia pentru Cleopatra functioneaza peste milenii, la atatea generatii si in atatea culturi. 🙂
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Mi-a plăcut mult recenzia ta. 🙂
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Merci mare! 🙂 Inspira subiectul. 😀
ApreciazăApreciază